Alienware AM14X-6667BK 14-Inch Laptop (Stealth Black) Best
Rate This Product :
Alienware AM14X-6667BK 14-Inch Laptop (Stealth Black) Feature
  • 2.4 GHz Intel Core i5-2430M
  • 6 GB DIMM
  • 500 GB 7200 rpm Hard Drive
  • 14-Inch Screen
  • Windows 7 Home Premium 64-bit
Alienware AM14X-6667BK 14-Inch Laptop (Stealth Black) Overview
Alienware M14x: The most powerful 14" laptop in the universe.Featuring NVIDIA Optimus technology and weighing less than 7lbs.2, the Alienware M14x is capable of up to six hours of battery life. Power through hard-core games and intense applications with the latest Intel Core i processors. Like to game on the couch? With optional WirelessHD, you can wirelessly blast 3D or Full HD content to any properly equipped display
Alienware AM14X-6667BK 14-Inch Laptop (Stealth Black) Specifications
Alienware M14x
lighting
AlienFX Lighting Controls.
touchpad
AlienTouch Touchpad Controls.
Mobile Domination
Command and Customize:
Control and personalize your system from the user-friendly Alienware Command Center.
ports
Built for Speed
Razor-Sharp Graphics
Key Specifications
Intel Core i5
14-inch LED-backlit display with 1366 x 768 resolution for native HD 720p viewing
2.4 GHz Intel Core i5-2430M dual-core processor (3.0 GHz with Turbo Boost Technology; 3 MB L3 cache)